«Свірж 2009» закінчився спаленням опудала фестивалю

теґи: Свірж, Фестивалі

Свірж. Початок.Скандалом завершився фестиваль народів світу «Свірж». Вранці 3-го серпня з території зникли залишки наметового містечка; враження від фестивалю у відвідувачів залишилися неоднозначні.

Організатори радили фестивальникам приїздити за день до офіційного початку – 30 липня, аби уникнути черг на реєстрації і зробити процес облаштування гостей якомога комфортнішим. Однак, того дня люди підтягувалися доволі мляво.  

31 липня територія почала поволі наповнюватися гостями. Ще до початку дійств відвідувачі почали обмінюватися схвальними відгуками – мальовничі краєвиди, адекватні та ввічливі охоронці, доброзичливі волонтери, акуратно облаштовані паркінг та наметове містечко, жодних проблем з питною водою, ятки з їжею та напоями і, звісно ж, обіцяні три сцени – фолк-сцена, на якій вдень виступали анонсовані колективи, рок-сцена та просто вражаюча головна сцена.  

Загалом, першого фестивального дня усе відбувалося практично за графіком; перед глядачами виступили такі гурти та виконавці, як Ніно Катамадзе та INSIGHT,  «ОтВінта»,  «Аулі»,  «Пропала Грамота», «Флайзза», «Гуцул Каліпсо», «Юркеш», «Плач Єремії» та інші. А вночі з головної сцени публіку розважав театр пластичних мистецтв «Академія Руху».   

Свірж. Початок.Ранок 1-го серпня був не віщував ніяких ексцесів – фестивальники жваво обмінювалися враженнями від учорашніх виступів, з нетерпінням чекаючи на вечірню програму, яка обіцяла бути більш, ніж насиченою; помітно виросла алея майстрів, не припинялися виступи на фолк- і танцювальній сцені.

Однак близько 14:00 головну та рок-сцени почали розбирати. Сергій Доценко, звукоінженер головної сцени, пояснив, що організатори не заплатили їм обіцяний гонорар, а вчора вони відпрацювали за свій рахунок. Трохи пізніше вдалося отримати коментар Богдана Дзюнько, директора компанії «ArtMax Engineering», яка займалася організацією технічного боку фестивалю. Він розповів, що було прийняте рішення розібрати головну, рок- та танцювальну сцени і залишити в дії лише фолкову – щоб, принаймні, дати можливість організаторам пояснити ситуацію гостям фестивалю. Проте організаторів на чолі з Арміне Габріелян довгий час не вдавалося знайти, відтак відвідувачі скупчувались навколо головної сцени, намагаючись знайти якесь пояснення всьому, що відбувається.  

Флайzzza«Ми не є причиною зриву фестивалю, – сказав Богдан Дзюнько. – Ми є наслідок. Якби ми не почали збирати сцени, то немає ніякої гарантії, що розлючений люд не почне все трощити. Все обладнання ми везли з Києва, воно дуже дороге. Вже на сьогодні збитки нашої фірми склали 700 тис. грн.» Трохи згодом надійшла інформація, що компанія «ArtMax Engineering» викликала підрозділ «Беркута».  

На думку «артмаксівців», причиною інциденту стала відсутність професійної підготовки в організаторів. Навряд чи вони могли б заперечити цей факт, адже самі на одній з прес-конференцій напередодні фестивалю скаржились на те, що в Україні немає жодної школи культурного менеджменту.  

Гуцул Каліпсо пише «Організатори проплатили артистам і нам завдатки, – веде далі Дзюнько. – В угодах було прописано поетапність проплат. Однак все відтягувалося до 31 липня. Ні вчора, ні сьогодні зранку грошей нам не заплатили.»  

За попередніми даними, за виступ першого фестивального дня оплату отримали лише Ніно Катамадзе та гурти «Флайззза» і «Плач Єремії».  

Розбирання головної сцени спостерігали учасники гурту «Піккардійська терція», який мав виступати о 18:00 і прибув на саундчек. Лідер колективу Володимир Якимець сказав, що на фестиваль гурт не ображається, а його ідею хоронити ще зарано.  

Little CowОскільки фолк-сцена залишалася в робочому стані, учасники фестивалю мали можливість за бажання виступати на ній. Чіткого райдера на кожну сцену «ArtMax Engineering» не отримав, тож усі сцени були повністю оснащені й потрібною апаратурою могли бути забезпечені будь-які виконавці.

Поширились чутки, що «Піккардійці» погодилися виступати, за умови, що організатори сплачують обіцяний гонорар протягом наступного тижня. Але, судячи з того, що через деякий час гурт залишив фестивальну територію, згоди сторони так і не дійшли.  

Близько 18:00 на фолк-сцену вийшла Арміне Габріелян. За її словами, квитків на фестиваль було продано значно менше, ніж очікувалось, а також багато людей потрапило на територію фестивалю нелегально. Це стало причиною браку коштів. Також Арміне завела мову про компенсацію вартості квитків. З натовпу стали доноситись заклики штибу  «Безкоштовне пиво!». Пізніше ані до компенсації, ані до розмов про неї не поверталися.  

ОтВінтаОрганізатори розраховували на 30 тис. відвідувачів, де-факто ж фестиваль відвідало близько 6 тис. Після першого дня очікувалося продати близько 10 тис. квитків (вартість денного квитка – 125 грн) – зібрана сума мала б покрити видатки. Вартість триденного абонементу складала 150-250 грн у фан-зоні та 850-1000 грн у vip-зоні.  

Підозри про проблеми з фінансуванням виникали ще до початку проведення фесту. За тиждень до фестивалю продюсерський центр «Габрі», який вперше взявся за організацію такого масштабного дійства, робив розсилку, в якій запрошував інвесторів до співпраці і повідомляв, що фестивалю не вистачає мільйона гривень.  

Свірж. Початок.Гончарські майстер-класи.По мірі розповсюдження інформації про закриття фесту зростала кількість бажаючих його залишити, чулись заклики «Їдемо на Славське-рок!». Організатори зреагували доволі швидко, перекривши доїзд зі Львова до «Свіржу» і направивши максимально можливу кількість автобусів на виїзд з фесту. Також вони повідомили, що фолк-сцена працюватиме і надалі, і на ній виступатимуть усі бажаючі гурти з анонсованих.  

Ближче до ночі фестивальники стали підтягуватись до сцени, де саме починали свій перформанс «Самі Свої». Після них публіку розважали Енвер Ізмайлов, «PoliКарп», «Mad Heads XL»/«Україн'SKA», «Здоб ші Здуб», «Figli di Madre Ignota» та інші. Обіцяні ведучим вечора Валерієм Гладунцем (лідером гурту «PoliКарп») гурти «Пелагея» та «Тінь сонця» на сцену так і не вийшли.  

ТермінаторРанок наступного дня, 2-го серпня, показав, що фестиваль таки добіг кінця. Розбирали фолк-сцену, рідішало наметове містечко. Машин з питною водою не було, значно поменшало охоронців (гонорари охоронцям також були проплачені не повністю). Через деякий час воду таки привезли, її можна було придбати за ціною 50 коп. за літр. До вечора фестивальну територію залишили пожежники та медики. Фестивальники, що залишилися, влаштовували своєрідні акти «розправи» - робили солом'яні опудала, одягали на них футболки з написом «Свірж» та підпалювали.  

Проте, не дивлячись ні на що, не можна сказати, що «Свірж» залишив по собі вкрай негативні враження. На фестивалі панувала цілком дружня і позитивна атмосфера, тамтешні краєвиди викликали неймовірне захоплення, а виступи, що відбулися, пройшли на дуже високому рівні.